ddResizer.ashxΕχουμε τελικό  εκλογικό αποτέλεσμα και φυσικά νέα Βουλή. Να δούμε ποιοι είναι οι 300 βουλευτές που την απαρτίζουν σύμφωνα με την καταμέτρηση και τα ποσοστά που συγκέντρωσαν τα κόμματα.

ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ εκλέγουν από 4 βουλευτές στην Α’ Περιφέρεια της Αθήνας ενώ στη Β΄ περιφέρεια ο ΣΥΡΙΖΑ εξασφαλίζει 17 έδρες και η ΝΔ 12. Από το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, ο ΣΥΡΙΖΑ κερδίζει 5 έδρες και η ΝΔ 4.

Α’ Αθηνών

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέκος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης, Νίκος Φίλης

ΝΔ: Ολγα Κεφαλογιάννη, Βασίλης Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη, Νικήτας Κακλαμάνης

Χρυσή Αυγή: Νίκος Μιχαλολιάκος (θα επιλέξει την έδρα της Β’ Αθήνας για να εκλεγεί η σύζυγός του Ελένη Ζαρούλια)

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Κώστας Σκανδαλίδης

ΚΚΕ: Λιάνα Κανέλλη

Το Ποτάμι: Σπύρος Λυκούδης

ΑΝΕΛ: Ελενα Κουντουρά

Εν. Κεντρώων: Μάριος Γεωργιάδης

Β’ Αθηνών

ΣΥΡΙΖΑ: Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, Νικόλαος Τόσκας, Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης, Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης

ΝΔ: Βαγγέλης Μεϊμαράκης (θα κρατήσει την έδρα στην παραδοσιακή του περιφέρεια), Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Αδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Αννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Αννα-Μισέλ Ασημακοπούλου, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Κατερίνα Παπακώστα Σιδηροπούλου

Χρυσή Αυγή: Νίκος Μιχαλολιάκος, Γεώργιος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Φώφη Γεννηματά, Ανδρέας Λοβέρδος

ΚΚΕ: Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης, Χρήστος Κατσώτης

Το Ποτάμι: Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης, Γιώργος Αμυράς

ΑΝΕΛ: Πάνος Καμμένος, Θανάσης Παπαχριστόπουλος (Αν ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ κρατήσει την έδρα του Ηρακλείου θα μπει στη Βουλή ο Τέρενς Κουίκ)

Εν. Κεντρώων: Βασίλης Λεβέντης, Γεώργιος-Δημήτριος Καρράς

Α’ Πειραιώς

ΣΥΡΙΖΑ: Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά

ΝΔ: Κώστας Κατσαφάδος

Χρυσή Αυγή: Νίκος Κούζηλος

Β’ Πειραιώς

ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη, Εύη Καρακώστα

ΝΔ: Γιάννης Τραγάκης

Χρυσή Αυγή: Γιάννης Λαγός

ΚΚΕ: Διαμάντω Μανωλάκου

ΑΝΕΛ: Δημήτρης Καμμένος

Εν. Κεντρώων: Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου

Αττικής

ΣΥΡΙΖΑ: Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας, Γιάννης Δέδες

ΝΔ: Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας

Χρυσή Αυγή: Ηλίας Κασιδιάρης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Εύη Χριστοφιλοπούλου

ΚΚΕ: Γιάννης Γκιόκας

Το Ποτάμι: Γιώργος Μαυρωτάς

ΑΝΕΛ: Κώστας Κατσίκης

Εν. Κεντρώων: Δημήτριος Καβαδέλλας

Α’ Θεσσαλονίκης

ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλλος Μηταφίδης, Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

ΝΔ: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελενα Ράπτη

Χρυσή Αυγή: Αντώνης Γρέγος

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Βαγγέλης Βενιζέλος

ΚΚΕ: Γιάννης Δελής

Το Ποτάμι: Σταύρος Θεοδωράκης (την έδρα θα πάρει μάλλον η Χριστίνα Ταχιάου)

ΑΝΕΛ: Κώστας Ζουράρις

Εν. Κεντρώων: Βασίλης Λεβέντης (αν επιλέξει την έδρα)

Β’ Θεσσαλονίκης

ΣΥΡΙΖΑ: Σωκράτης Φάμελλος, Δημήτρης Μάρδας

ΝΔ: Θεόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Γιώργος Αρβανιτίδης

ΚΚΕ: Θανάσης Βαρδαλής

Το Ποτάμι: Κατερίνα Μάρκου

ΑΝΕΛ: Γιώργος Λαζαρίδης

Εν. Κεντρώων: Αριστείδης Φωκάς

Αιτωλοακαρνανίας

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου

ΝΔ: Μάριος Σαλμάς, Κώστας Καραγκούνης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος

ΚΚΕ: Νίκος Μωραΐτης

Χρυσή Αυγή: Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης

Αργολίδας

ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Γκιόλας

ΝΔ: Γιάννης Ανδριανός

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Γιάννης Μανιάτης

Αρκαδίας

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Παπαηλιού

ΝΔ: Κώστας Βλάσης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Αρτας

ΣΥΡΙΖΑ: Ολγα Γεροβασίλη, Βασίλης Τσίρκας

ΝΔ: Γιώργος Στύλιος

Αχαΐας

ΣΥΡΙΖΑ: Σία Αναγνωστοπούλου, Κώστας Σπαρτίνος, Ανδρέας Ριζούλης

ΝΔ: Ανδρέας Κατσανιώτης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Φώφη Γεννηματά (Την έδρα θα καταλάβει ο Θόδωρος Παπαθεοδώρου, εφόσον η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ κρατήσει την έδρα της στη Β’ Αθήνας, όπως έχει πει)

ΚΚΕ: Νίκος Καραθανασόπουλος

Το Ποτάμι: Ιάσωνας Φωτήλας

ΑΝΕΛ: Νίκος Νικολόπουλος

Βοιωτίας

ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Θηβαίος

ΝΔ: Βαγγέλης Μπασιάκος Χρυσή Αυγή: Βαγγέλης Καρακώστας

Γρεβενών

ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας

ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Καραγιαννίδης

ΝΔ: Δημήτρης Κυριαζίδης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Χαρά Κεφαλίδου

Δωδεκανήσου

ΣΥΡΙΖΑ: Νεκτάριος Σαντορινιός, Δημήτρης Γάκης, Ηλίας Kαματερός

ΝΔ: Μάνος Κόνσολας

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Δημήτρης Κρεμαστινός

Εβρου

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Καΐσας, Αναστασία Γκαρά, Δημήτρης Ρίζος

ΝΔ: Τάσος Δημοσχάκης

Εύβοιας

ΣΥΡΙΖΑ: Βαγγέλης Αποστόλου, Γιώργος Ακριώτης, Τάσος Πρατσόλης

ΝΔ: Σίμος Κεδίκογλου

Χρυσή Αυγή: Νίκος Μίχος

ΚΚΕ: Γιώργος Μαρίνος

Ευρυτανίας

ΝΔ: Κώστας Κοντογεώργος

Ζακύνθου

ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας

ΣΥΡΙΖΑ: Εφη Γεωργοπούλου-Σαλτάρη, Δημήτρης Μπαξεβανάκης, Μάκης Μπαλαούρας

ΝΔ: Κώστας Τζαβάρας

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Γιάννης Κουτσούκος

Ημαθίας

ΣΥΡΙΖΑ: Φρόσω Καρασαρλίδου, Γιώργος Ουρσουζίδης, Χρήστος Αντωνίου

ΝΔ: Απόστολος Βεσυρόπουλος

Ηρακλείου

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης

ΝΔ: Βαγγέλης Μεϊμαράκης (τη θέση του παίρνει ο Λευτέρης Αυγενάκης)

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Βασίλης Κεγκέρογλου

ΚΚΕ: Μανώλης Συντυχάκης

Το Ποτάμι: Σπύρος Δανέλλης

Θεσπρωτίας

ΣΥΡΙΖΑ: Μάριος Κάτσης

ΝΔ: Βασίλης Γιόγιακας

Ιωαννίνων

ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Στέφος, Μερόπη Τζούφη, Γιάννης Καραγιάννης

ΝΔ: Κώστας Τασούλας

Καβάλας

ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

ΝΔ: Νίκος Παναγιωτόπουλος

Καρδίτσας

ΣΥΡΙΖΑ: Σπύρος Λάππας, Χρυσούλα Κατσαβρία-Σιωροπούλου, Παναγιώτα Βράντζα

ΝΔ: Κώστας Τσιάρας

Καστοριάς

ΣΥΡΙΖΑ: Ολυμπία Τελιγιορίδου

ΝΔ: Μαρία Αντωνίου

Κέρκυρας

ΣΥΡΙΖΑ: Φωτεινή Βάκη, Κώστας Παυλίδης

Χρυσή Αυγή: Ιωάννης Αϊβατίδης

Κεφαλονιάς

ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κιλκίς

ΣΥΡΙΖΑ: Θεόδωρος Παραστατίδης

ΝΔ: Γιώργος Γεωργαντάς

Χρυσή Αυγή: Χρήστος Χατζησάββας

Κοζάνης

ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Δημητριάδης, Θεμιστοκλής Μουμουλίδης, Γιάννης Θεοφύλακτος, Γιώργος Ντζιμάνης

ΝΔ: Γιώργος Κασαπίδης

Κορινθίας

ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Ψυχογιός, Γιώργος Τσόγκας

ΝΔ: Χρίστος Δήμας

Κυκλάδων

ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Συρμαλένιος, Αντώνης Συρίγος, Νίκος Μανιός

ΝΔ: Γιάννης Βρούτσης

Λακωνίας

ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Αραχωβίτης

ΝΔ: Θανάσης Δαβάκης

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Λεωνίδας Γρηγοράκος

Λάρισας

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Αννα Βαγενά, (Αν δεν κρατήσει την έδρα ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, θα εκλεγεί ο Νίκος Παπαδόπουλος )

ΝΔ: Μάξιμος Χαρακόπουλος, Χρήστος Κέλλας

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Νίκος Τσιλιμίγκας

ΚΚΕ: Γιώργος Λαμπρούλης

ΑΝΕΛ: Βασίλης Κόκκαλης

Το Ποτάμι: Κώστας Μπαργιώτας

Ένωση Κεντρώων: Γιώργος Κατσιαντώνης

Λασιθίου

ΣΥΡΙΖΑ: Μανώλης Θραψανιώτης

ΝΔ: Γιάννης Πλακιωτάκης

Λέσβου

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Πάλλης

ΝΔ: Χαράλαμπος Αθανασίου

ΚΚΕ: Σταύρος Τάσσος

Λευκάδας

ΝΔ: Θανάσης Καββαδάς

Μαγνησίας

ΣΥΡΙΖΑ Αλέξανδρος Μεϊκόπουλος Κατερίνη Παπανάτσιου Συμεών Μπαλλής, Δήμητρα Μανώλη

ΝΔ: Χρήστος Μπουκώρος

Χρυσή Αυγή: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Μεσσηνίας

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Κατρούγκαλος, Παναγιώτα Κοζομπόλη-Αμανατίδη, Πέτρος Κωνσταντινέας

ΝΔ: Αντώνης Σαμαράς

Χρυσή Αυγή: Δημήτρης Κουκούτσης

Ξάνθης

ΣΥΡΙΖΑ: Χουσεΐν Ζεϊμπέκ, Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόριος Στογιαννίδης

Πέλλας

ΣΥΡΙΖΑ: Θεοδώρα Τζάκρη Γιάννης Σηφάκης Χρήστος Σμίας

ΝΔ: Γιώργος Καρασμάνης

Χρυσή Αυγή Γιάννης Σαχινίδης

Πιερίας

ΣΥΡΙΖΑ: Ελισσάβετ Σκουφά, Χαρίλαος Τζαμακλής, Αστέρης Καστόρης

ΝΔ: Κώστας Κουκοδήμος

Πρέβεζας

ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Μπάρκας

ΝΔ: Στέργιος Γιαννάκης

Ρεθύμνου

ΣΥΡΙΖΑ: Ανδρέας Ξανθός

ΝΔ: Γιάννης Κεφαλογιάννης

Ροδόπης

ΣΥΡΙΖΑ: Μουσταφά Μουσταφά

Το Ποτάμι: Ιλχάν Αχμέτ, Αγγελος Μαστραγγελής

Σάμου

ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Σεβαστάκης

Σερρών

ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Σταμπουλή

ΝΔ: Κώστας Αχ. Καραμανλής, Φωτεινή Αραμπατζή

Χρυσή Αυγή: Αρτέμης Ματθαιόπουλος

ΑΝΕΛ: Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά

Εν. Κεντρώων: Αναστάσιος Μεγαλομύστακας

Τρικάλων

ΣΥΡΙΖΑ: Θανάσης Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

ΝΔ: Κώστας Σκρέκας

Φθιώτιδας

ΣΥΡΙΖΑ: Απόστολος Καραναστάσης, Δημήτριος Βέττας, Θανάσης Μιχελής, Γιάννης Σαρακιώτης

ΝΔ: Χρήστος Σταϊκούρας

Φλώρινας

ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Σέλτσας

ΝΔ: Γιάννης Αντωνιάδης

Φωκίδας

ΣΥΡΙΖΑ: Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής

ΣΥΡΙΖΑ: Κατερίνη Ιγγλέζη

ΝΔ: Γιώργος Βαγιωνάς

Χρυσή Αυγή: Σωτηρία Βλάχου

Χανίων

ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης, Παύλος Πολάκης, Βάλια Βαγιωνάκη

Το Ποτάμι: Σταύρος Θεοδωράκης (αν κρατήσει την έδρα στη
γενέτειρά του)

Χίου

ΣΥΡΙΖΑ: Ανδρέας Μιχαηλίδης

ΝΔ: Νότης Μηταράκης

Επικρατείας

ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Δραγασάκης, Θεανώ Φωτίου, Νίκος Κοτζιάς, Τασία Χριστοδουλοπούλου, Κώστας Γαβρόγλου

ΝΔ: Θεόδωρος Φορτσάκης, Δημήτρης Σταμάτης, Νίκη Κεραμέως, Βασίλης Οικονόμου

Χρυσή Αυγή: Χρήστος Παππάς

ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ: Θανάσης Θεοχαρόπουλος

ΚΚΕ: Αλέκα Παπαρήγα

shares