Το χρυσό μετάλλιο χάρισε στην Ελλάδα ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια που διεξήχθη στη Σεβίλη. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, βρέθηκε στην υψηλότερη θέση του βάθρου των νικητών στο ατομικό BC3, όπου έχει ρίξει όλο το βάρος αμέσως μετά το Ρίο, με στόχο την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο «Τόκιο 2020».

Ο Πολυχρονίδης είναι κάτοχος 16 σερί πανελλήνιων πρωταθλημάτων, στο προκριματικό γκρουπ νίκησε κατά σειρά την Άννα Ντέντα με 8-1, τον Άνταμ Πέσκα με 11-0 και τον Σκοτ ΜακΚάουαν στο τάι μπρέικ, ενώ ο κανονικός αγώνες είχε λήξει ισόπαλος 5-5.

Ενώ στα προημιτελικά, ο Πολυχρονίδης, νίκησε 9-0 τον Βέλγο Κένεθ Βερβίμπ, ενώ στα ημιτελικά έφτασε σε μία ακόμη εύκολη επικράτηση, αυτή τη φορά με 6-1 επί του Βρετανού Πάτρικ Ουίλσον. Τέλος στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε 3-1 τον Πορτογάλο Χοσέ Μασέδο κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας.

Στην ανάρτηση του σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης αναφέρει

«Αυτή η απονομή, αυτό το χρυσό μετάλλιο, αποτελεί μία μεγάλη δικαίωση για όλους τους κόπους μας, με εξάωρες ή επτάωρες προπονήσεις επτά μέρες την εβδομάδα, για την παντελή έλλειψη διακοπών τα τελευταία δύο χρόνια, για τη σχεδόν ανύπαρκτη κοινωνική ζωή με φίλους και συγγενείς, και κυρίως για όλα τα όνειρα και τις ελπίδες για μεγάλες νίκες! 24 αντίπαλοι από 13 χώρες, έξι παιχνίδια και έξι νίκες για την Κορυφή! ✌️
Την Κυριακή 6 Αυγούστου λοιπόν, ο Εθνικός μας Ύμνος ακούστηκε σε δύο Παγκόσμιες αθλητικές διοργανώσεις, στο Στίβο και στο Μπότσια! ️»